Húszéves a Nagyatádi Erdélyi Kör
Újvidéken született, a kismagyar világban Nagyváradra települt, oda nősült vegyészmérnök volt az alapító elnöke a Nagyatádra emigrált erdélyiek körének. Utóda fia, dr. Orbán Csaba, a városi kórház stratégiai igazgatója, a jubileumi fesztivál főrendezője, jelenlegi elnök.
Kovács Géza, a Wass Albert Emlékezete Alapítvány kuratóriumának elnöke: - Meglepett, hogy a szoboravató beszédében Szászfalvi László, országgyűlési képviselőnk mily sokszor említette alapítványunkat. Az már nem, hogy idézte névadó írónkat is, hisz Erdélyből menekült ő, szervezte a magyarországiak és erdélyiek testvéri együttműködését könyvkiadásban, felsőoktatásban még Amerikában is. A polgári szervezetek, vállalkozók dr. Orbán Csabáékkal együtt fundálták alapítványunkat, ezért természetes, hogy kutatómunkával, előadásokkal támogatjuk a Nagyatádi Erdélyi Kört kulturális törekvéseikben.
Kopjafákat állítottak erdélyi fejedelmeknek, hozzájuk kötődő íróknak. Műsorokat, újságcikkeket adtunk hozzá. Néhány éve elhatározták, hogy a kultúra, a hazafiság nagyatádi nagyjainak tetteit és tanulságait tárják a mai és jövendő generációk elé. Horváth Lóránd helyi születésű plébános pincemúzeumot létesített a ferences kolostorban páter Hajnal Zénó erdélyi születésű gvárdián 1945-ös vértanúhalála emlékére. Emlékeztető füzetet szerkesztettünk, az Erdélyi Kör pedig kiadta, s annak alapján a tárlatlátogatások szaporodtak, az önkormányzat posztumusz díjban részesítette.
A Kör kezdeményezésére kikutattuk a templom, kápolna és kolostor építtető Czindery családnak XVIII-XIX. századi kulturális, gazdasági, politikai munkásságát, mely Baranya, Tolna, Somogy megye fejlődésére hatott. Könyvet adott ki az Erdélyi Kör róluk is, ezután következett a Nagyatád Kanizsai Dorottyájaként közismert nemzetes asszony hősi tetteinek és családja történetének nyomdai előkészítése. Bem tábornok marosvásárhelyi térparancsnokának unokája, a nagyatádi protestáns templomok építése gazdasági irányítójának, kisgazda országgyűlési képviselőnek leánya valóságos helytörténeti-nemzeti történelemkönyv 1848-1970 időszakából.
Hangképszínmű-előadásokat rendeztünk a Szetseyek című könyv, Irma asszony háborús pincenaplója, valamint az 1940-ben kiadott SORSOK című regénye alapján. A Nagyatádi Erdélyi Kör alapításának 20. évfordulójára feldolgoztuk működésük kiemelkedő eseményeit, a dokumentumok, a róluk szóló cikkek, saját kiadványaik alapján, hogy ünnepi fesztiváljukra kiadhassák majd az emlékkönyvüket.
Fiumei Éva a Bárdos Lajos Sport Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatóhelyettese: - Réti Árpád, a Nagyatádi Erdélyi Kör alapító tagja faragta a Jókai Emlékfát utcája „főső végébe”, hogy az Árpád fejedelem utcából innét kezdve a nagy író nevét viselje a lakótelep. A következő utcanévadó jelzését már emléktábla avatással kapta a Körtől Székely Dózsa György parasztháború 500. évfordulóján az egykori Horthy Miklós utca.
Az idei nyáron kiáradt a Rinya patak, elöntötte a város közepét, elpusztította a közeli konyhakertek veteményeseit, a méhkaptárakat, de a kisebb és legújabb hidakat is. A Zrínyi Miklós Emlékév alkalmából az árvíz- és vírusveszély évében emléktáblát kapott a nevét viselő utca és köz lakossága a Fesztiválnyitó rendezvényén a Nagyatádi Erdélyi Körtől. Utána a Városi Múzeumban megidéztük a költő és hadvezér Zrínyi Miklós dédapját dicsőítő eposzát, a „Szigeti veszedelmet” és a költő halálát Zágorecz-Csuka Judit „Csáktornyára vezető út” című versével. Ludas László alpolgármester a Dráva-Mura vidék népeinek horvát-magyar kettős identitásáról tartott előadást.
Kovács Géza: - Szombaton a Duna-Dráva Nemzeti Park Nagyatádi Szoborparkjában tárlatvezetéssel, ebéddel, a szoboravatás után plakátkiállítás megtekintésével folytatódott a Fesztivál, melynek művészvendége a Gyermelyi Dalárda volt. „Vendégénekesük” egykori lelkipásztoruk, mostani vendéglátójuk, az új nagyatádi lelkipásztor volt.
Fiumei Éva: - A Nagyatádi Erdélyi Kör küldetésének érzi, hogy városi barátaikat autóbuszos túrák szervezésével megismertessék a Trianonban idegennek ítélt magyar falvak, városok népeivel, tájaival.
A húsz év alatt számos utazást tettek közösen, s hivatalos testvértelepülési kapcsolatokat is létesítettek az önkormányzatok között: köztük található Kézdivásárhely és Torontálvásárhely.
Orbán Miklós hatalmas székely kaput faragott, melyre a kézdivásárhelyiek faragták a galambház tetőt. A közelében áll Wass Albert szobra, a székelyudvarhelyi „Vándor székely hazatalál” másolata. A nagyatádiak azt kérik a Jóistentől, hogy minden székely minden magyar hazataláljon lelkében szeretteihez, boldogan, határtalanul.
A 2020. szeptember 18-20-a között zajló jubileumi ünnepi esemény- sorozaton a Budapesti Székely Kör két fővel képviseltette magát.