Jeleink Nagyatádon

Kós Károly szobor

Sütő Ferenc szobrászművész alkotását a református templom kertjében állították fel, és megható ünnepség keretében avatták fel 2022. március 26-án. Nagy Ervin Kossuth-díjas építész, a Nemzet Művésze és Szászfalvi László országgyűlési képviselő ünnepi beszédét követően a kárpátaljai Credo együttes koncertjét élvezhette a szépszámú érdeklődő.

Gróf Somssich Eszter tiszteletére állított emléktábla

Dr. Orbán Csaba, a Nagyatádi Kós Károly Erdélyi Kör elnökének kezdeményezésére avattak emléktáblát 2021. november 13-án Somssich Eszter grófnő iskolaalapító tiszteletére. A Bárdos iskola falán elhelyezett bronz dombormű Sütő Ferenc szobrászművész alkotása. Somssich Eszter 1886. július 11-én Pörtschben született.

Zrínyi emléktábla

Zrínyi Miklós szigetvári hős és dédunokája, Zrínyi Miklós költő és hadvezér utcanévadók emléktábláját 2020-ban állíttatta a Zrínyi Miklós u. 6. sz. ház falára a Nagyatádi Erdélyi Kör.

vitéz Thúróczy Gézáné Szetsey Irma mellszobra

2020. szeptember 19-én állíttatta vitéz Thúróczy Gézáné Szetsey Irma mellszobrát a Nagyatádi Erdélyi Kör állítatta a Magyar Kormány támogatásával a református egyházközség magánterületén. Nagyatád Kanizsai Dorottyáját tisztelik benne, aki önkéntes városvédőként eltemettette a frontharcokban meghalt idegen katonákat.

Czinderyek emléktáblája

Nikula András munkája, a Nagyatádi Erdélyi Kör és a Wass Albert Emlékezete Alapítvány 2017-es adománya, melyet nagyatádi római katolikus templom falán helyeztek el.

Székely Dózsa György emléktábla

Székely Dózsa György emléktáblája Nikula András munkája, melyet a nagyatádi Dózsa György utca 3. számú házán helyeztek el 2014-ben.

Mátyás király portréja

Orbán Miklós készítette a faragott táblaképet a Városi Könyvtár számára, melyet a városi önkormányzat adományozta intézményének 2014. október 5-én.

Jókai Mór emlékfája

Réti Árpád, a Nagyatádi Erdélyi Kör alapító tagja faragta a Jókai Emlékfát utcája „főső végébe”, hogy az Árpád fejedelem utcából innét kezdve a nagy író nevét viselje a lakótelep. Az alkotást prof. Dr. Druzsin Ferenc esztéta leplezte le és ismertette „A népi nevetéskultúra megjelenése Jókai Mór írásművészetében” írását.

 

Zenepavilon

A nagyatádi polgári körök, egyesületek, köztük a Nagyatádi Erdélyi Kör állíttatták föl a kaposvári építész, Lőrincz Ferenc terve alapján 2009. december 4-én a Széchenyi téri parkban.

Testvérvárosok emlékoszlopa

A kézdivásárhelyiek első nagyatádi látogatására készítette Orbán Miklós alapító elnök, vegyészmérnök, népi faragóművész a Széchenyi tér élszakkeleti sarkán álló szociális intézmény (egykor dr. Veress Dezső háza) kertjében 2008-ban fölállított kopjafát.

Wass Albert szobor

2007. június 3-án avatta föl prof. Dr. Papp Lajos szívsebész a Szent István parkban gróf czegei Wass Albert erdélyi író és költő mellszobrát.

Nándorfehérvári Diadal Emlékoszlopa

Hunyadi János emlékére állították Nagyatádon 2006-ban a Hunyadi utcában. Az emléklapon ez áll: "A déli harangszó 1456 óta Hunyadi János és keresztény seregének a törökök felett Nándorfehérvárott aratott győzelmét hirdeti.” Orbán Miklós a kopjafa négy oldalára 3-3 tölgyfa-domborműben jelenített meg honfoglaláskori tarsolylemez-mintákat.

Bocskai István erdélyi fejedelem emlékköve

A 2004-es népszavazás nemzetellenes eredménytelensége nem előzmények nélkül érte a Nagyatádi Erdélyi Kört.

Székelykapu

A Nagyatádi Erdélyi Kör készíttette a kaput számos önkéntessel. Orbán Miklós hatalmas székely kaput faragott, melyre a kézdivásárhelyiek faragták a galambház tetőt. A közelében áll Wass Albert szobra, a székelyudvarhelyi „Vándor székely hazatalál” másolata.

Bethlen Gábor emlékoszlop

2003 májusában Bethlen Gábor emlékoszlop fölállítására került sor az evangélikus templom bejárata előtt, az egyház magánterületén.

Nagy-Magyarország emlékmű

A 2002-es magyarországi parlamenti választások után létrejött polgári körök sorában megalakult a Jobb Közéleti Kör Nagyatád Javára egyesület – jelentős részben a Nagyatádi Erdélyi Kör tagjainak részvételével, a két szervezet partnerségével.

Deportálási emléktábla

Az emléktáblát 2002. szeptember 13-án avatták fel a Múzeum épületének falán, a hortobágyi kitelepítések 50. évfordulója alkalmából. A táblaállítás civil kezdeményezésre történt, a volt kitelepítettek közössége avatta fel és tartott megemlékezést. 

Székely-magyar díszítőművészet

Nagyatádi Sportcsarnok aulájának északnyugati galériáján „Székely-magyar ornamentika” – faragott tölgyfa félkörív, sugaras elrendezésben (15 db népi jelképekkel díszített tábla). Orbán Miklós 2000. évi alkotása.

Nagyatádi zarándokok emlékoszlopa

A Nagyatádi zarándokok emlékoszlopa 2000 óta áll az egykori ferences kolostor és mai római katolikus templom udvarán. A székely jelképekkel díszített kopjafát Orbán Miklós készítette, fölróva az oszlopra az egyes zarándoklatok évszámát.

Kopjafa az Aradi Vértanúk emlékére

A Múzeum udvarán található kopjafát az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékére állították 1999-ben: minden év október 6-án az aradi vértanúk emlékére városi megemlékezést és koszorúzást tartanak előtte. A kopjafát Orbán Miklós faragta.